Eski Plak Alan Yerler

Eski plaklar, antika eserler içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde devir hesabına göre, yurt dışında ise çap hesabına göre plaklar sınıflandırılmaktadır. En değerli plaklar 16 devir özelliğine sahip plaklardır. Eski plak alanlar, bu konuda oldukça tecrübelidir. 45 devir ve 7 inç plaklarda her iki tarafta parça bulunur. EP plak çeşitleri 45’lik olmasına rağmen, birden fazla parça bulundurur.

Mini LP plaklar ise, 45’lik olmasına rağmen 33 devirde çalışır. İkiden fazla parça bulundurur. 45’lik plakların özel ambalajları vardır. Bu ambalajlar kağıttandır. Bu ambalajın bir yüzünde şarkıcının resmi, diğer yüzünde çıkan plakları bulunmaktadır. 33 devir plaklarda dokuz adet parça bulunabilir. Maxi Single plaklar ise, 33 devirde çalar, 12 inç ebatında olup, her iki yüzünde birer parça bulunur.

Taş plaklar ise, 45’lik gibidir ancak, daha sert malzemeden yapılır. 78 devirde çalışır. Elektrikli gramofonlarda kullanılır. Çabuk kırılabilir. Yüzeyi çabuk bozulabilir. Bu özelliği nedeniyle, daha hassas plaklardır. Çok eski şarkıları barındıran ve ilk çıkan plaklar, antika kategorisinde, daha değerlidir. Gramofonlar da, plaklar kadar değerlidir.